Rodina

   Rodina je asi to nejcennější, co člověk na světě má. Fungující rodina a hlavně děti vám přinesou mnoho nezapomenutelných okamžiků, které si zapamatujete na celý život. Vím to z vlastní zkušenosti, protože mám 5letého syna, který mě neuvěřitelně nabíjí energií a vždy se těším, co zase vymyslí. Je úžasné jak děti dokáží vnímat svět a jak dokáží rozvíjet své myšlenkové pochody. Už u takto malých dětí se dají rozpoznat různé talenty, které by vnímavý rodič měl pomáhat rozvíjet.

     Pokud jsem živitel rodiny, tak velmi rychle poznám, že s rodinou jsou spojeny velké náklady. Některé jsou pravidelné v nižších řádech, některé jednorázové a mohou být v řádech i několik set tisíc korun. Pravidelné většinou člověk pokryje v rámci svých běžných výdělků. Ty jednorázové, jako je například vzdělání dětí, mohou člověka zaskočit a to hlavně tehdy, když se skombinují s ještě probíhají hypotékou na vlastní bydlení. Proto se na tyto náklady ve finančních analýzách soustředím a snažím se své klienty na tyto výdaje upozornit a dlouhodobě připravovat.

     Vzdělání dětí není jediný mimořádný výdaj spojený s rodinou. Stejně nákladný může být třeba nevydařený sourozenec, nebo komplikovaný zdravotní stav rodičů. Pokud bydlím ve stejném městě jako rodiče a moji sourozenci jsou odstěhovaní na velké vzdálenosti, dá se předpokládat, že největší tíhu peče o rodiče ponesu já. Málo kdo také čeká mimořádné výdaje v souvislosti s dědictvím. Představte si situaci, kdy zdědíte nemovitost, ke které vy máte citový vztah a ostatní sourozenci to budou chtít zpeněžit. Nezbyde vám nic jiného než je vyplatit. Další element, který může jednorázově ovlivnit náklady vaší domácnosti jsou spory se sousedy například o část pozemku, který se v rámci digitalizace území najednou ocitl v jeho majetku. Zde jednoznačně doporučuji pojištění právní ochrany a rezervu na odkoupení. Všechny tyto výdaje mají výhodu, že se dají více či méně předvídat a odhadovat přibližnou výši a dobu, kdy nastanou. Proto je možné na ně v rámci finanční analýzy vyčlenit nějakou rezervu a to jednorázovou, nebo ji můžete tvořit formou pravidelného spoření. Rozhodně na takovou situace budete lépe připraveni, než když ji úplně vychladíte a následně ji budete akutně řešit.

     Pamatujte si jedno pravidlo, které ve financí platí. Když řešíte něco ve spěchu a akutně, je to vždy výrazně dražší, než když danou věc plánujete.

     Pokud vás tento text něčím zaujal a cítíte, že byste rádi se mnou konzultovali vaše finance, neváhejte mě kontaktovat.

Zavřít

Neváhejte mě kontaktovat

Přijďte za námi na bezplatnou úvodní schůzku.

Přidat přílohu
Tučně vyznačené položky jsou povinné
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace