13. 11. 2019
Pavel Holomek

Blog - novinky

Kdy budete platit daň z nabytí nemovitosti

Daň z nabytí nemovitosti byla celkem žhavým tématem posledních pár měsíců. Hojně se totiž diskutovalo o tom, že by tato daň měla být zrušena, že její výběr není morální a správný, protože stát tak daní něco, co už bylo zdaněno, a že daň z nabytí nemovitosti do moderního daňového systému nepatří.

Kdo chce zrušit daň z nabytí nemovitosti?

Z politických stran podpořilo návrh zrušení daně z nabytí nemovitosti 5 parlamentních stran: ODS, TOP09, Piráti, STAN i SPD. Proti se ale postavily levicové politické strany, které v této dani vidí významný příjem do státní pokladny: ANO. ČSSD a KSČM.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti tak bohužel díky spolupráci vládní koalice neprošlo hlasováním v Parlamentu, při hlasování o novele bylo sice rozhodnuto nejdříve v Senátu o zrušení daně z nabytí nemovitosti, což by určitě mnoho lidí uvítalo, ale následně byl tento návrh přehlasován v Poslanecké sněmovně. A daň z nabytí nemovitosti zůstává, i když alespoň se rozšířil okruh situací, kdy tuto daň platit nemusíte a jste od ní osvobozeni.

Co je to daň z nabytí nemovitosti?

Daň z nabytí nemovitosti byla dříve jako daň z převodu nemovitosti, zatímco dříve ji platil prodávající, tak dnes je za tuto daň odpovědný kupující. Tato daň se odvádí z úplatných převodů nemovitých věcí a je stanovena ve výši 4 % z ceny nemovitosti.

Daň je značnou zátěží při nákupu nemovitosti, na tuto daň si nemůžete vzít hypotéky a musíte na ni mít připravenou hotovost. A to celkem 40 000 Kč na každý 1 milion hodnoty nemovitosti. Za zaplacení daně z nabytí nemovitosti je odpovědný kupující, který musí podat k dani daňové přiznání a to nejpozději po uplynutí 3 měsíců následujících po měsíci, kdy byla nemovitost zapsána v katastru nemovitostí na jeho jméno. Do této doby musí také kupující daň zaplatit. Daň přiznáváte finančnímu úřadu, který je místně příslušný dle místa nemovitosti.

Také si přečtěte: Jak dofinancovat daň z nabytí nemovitosti

A této dani stát za rok vybere 13,6 miliardy Kč a je to významný příjem do státního rozpočtu. Přičemž ale tato daň je uvalena na něco, co je zdaněno i na straně prodávajícího, který prodej nemovitosti musí přiznat jako příjem a zaplatit odpovídající daň z příjmu.

Jaké jsou výjimky, aneb kdy daň z nabytí  nemovitosti při koupi nemovitosti neplatíte?

Naštěstí stát pamatuje na výjimky a na situace, kdy daň z nabytí nemovitosti platit nebudete muset a 4 % ušetříte. Osvobození od daně z nabytí nemovitosti najdete v § 6 až 9 zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí (č. 340/2013 Sb.).

Daň z nabytí nemovitosti tak nebudete platit v těchto případech:

při koupi novostavby do 5 let ode dne dokončení nebo začátku užívání, pokud jde o první úplatné užívání, tedy při nákupu od developera,

při koupi (prvním úplatném nabytí) bytu v rodinném domě, zákon toto dosud omezoval pouze na bytové doby, nyní se ale osvobození vztahuje i na rodinné domy a bytové jednotky vznikající v rodinných domech,

při převodu nemovitosti z družstevního vlastnictví do osobního vlastnictví, tedy pokud družstvo převádí družstevní podíly k bytům na osobní vlastnictví,

při neúplatném převodu, tedy při darování nebo dědictví.

Zavřít

Neváhejte mě kontaktovat

Přijďte za námi na bezplatnou úvodní schůzku.

Přidat přílohu
Tučně vyznačené položky jsou povinné
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace