Investice

    Lidé, kteří podnikají, mi často říkají, že investovat nepotřebují. "Až budu chtít do penze, prodám firmu." To je zajímavá úvaha. Pojďme si však položit několik zásadních otázek, které si ve svém podnikání kladu i já. Mám cca 1800 klientů, kteří za dobu mé praxe se mnou sepsali alespoň smlouvu. Vlastním nemovitost - kancelář, kterou mohu prodat, vlastním firemní auto a další movité věci. Podobně to budou mít i jiní podnikatelé v jiných oborech. 

     Kdo to ode mě koupí? Když se nad tím zamyslím, tak nikdo. Nebo alespoň nikdo, kdo by zaplatil cenu, jakou to má pro mě. "Vždyť jsem to vybudoval vlastníma rukama." Začínající finanční poradce na to nebude mít dostatek peněz a banky mu na to asi nepujčí. Zkušený finanční poradce bude mít kancelář vlastní a nebude druhou potřebovat. 

     Mohu prodat data klientů? Když pominu problém s ochranou osobních dat, tak největším problémem je to, že klienti nakoupili ode mě, ne od institucí, kde smlouvy ve skutečnosti mají. Když tam přijde cizí poradce, klienti ho často odmítnou, protože k němu nebudou mít důvěru. Neznají ho a nemají pozitivní zkušenost. Takže ani databaze valnou cenu nemá. 

     Mohu si vychovat nástupce? To je velmi zdlouhavé a celou dobu hrozí riziko, že se udělá pro sebe a klienty mi přetáhne a rozhodně mi nic nezaplatí. Druhý problém je z čeho mě zaplatí. Já chci peníze na jednou a firma je generuje postupně a dlouhodobě. Když mi bude platit rentou, nerozmyslí si to za pár let?

     Nemám náhodou všechny vejce v jednom košíku? Pokud mám veškeré finance v podnikání a ve věcech s ním spojených, koncentruji všechen majetek do jednoho oboru podnikání. Tento obor může procházet cyklickým vývojem, který může zásadně ovlivnit prodejní cenu, nebo dokonce může zaniknout. Kdo z vás si třeba ještě vzpomene na půjčovny videokazet a CD? Jakou by asi dnes měli cenu?

     Položili jste si stejné otázky? Jaké byly vaše odpovědi? Já přemýšlel i nad jinými obory a reálně nejde úspěšně prodat firmu s majetkem pod 50 000 000 Kč. Firmy s tímto a větším majetkem už dokáží fungovat i bez majitele, protože mají dostatečnou kapacitu v managementu firmy a po odchodu majitele fungují bez zásadního omezení. Takové firmy mohou být zajímavé pro zahraniční investory. V menší firmě s odchodem majitele odejde zásadní část know-how a také navázaných kontaktů. To srazí cenu firmy na minimum.

     Jak se těmto ztrátám bránit? Jedním ze způsobů budou jednorázové a pravidelné investice. Jednak investujete do jiných oborů lidské činnosti, než ve které podnikáte, zároveň můžete investovat do velkých nadnárodních firem a tím diverzifikujete geopolitické riziko a také prodat akcii je jednodušší než prodat nemovitost. Tu navíc musíte prodat celou, ale u investice můžete udělat částečný odkup.

Doporučení: každý rok svého podnikání, odložte část zisku do investic a při odchodu do penze budete příjemně překvapeni. Pokud s tím potřebujete pomoci, neváhejte mě kontaktovat.

 

Zavřít

Neváhejte mě kontaktovat

Přijďte za námi na bezplatnou úvodní schůzku.

Přidat přílohu
Tučně vyznačené položky jsou povinné
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace