2. 2. 2018
Pavel Holomek

Blog - novinky

Hypotéko! Kam kráčíš?

Včera, dne 1.2.2018 oznámila ČNB navýšení repo sazby o 0,25%. Aktuálně se tedy tato sazba nachází na úrovni 0,75%. Naplňuje se tak první část listopadové prognózy ČNB, která předpokládá v letošním roce dvojí zvýšení úrokových sazeb. Co to znamená pro Vás klienty?

ČNB se i nadále obává rychle rostoucí inflace a to hlavně v oblasti nemovitostí. Nejkrajnější komentáře mluví o hrozícím kolapsu cen nemovitostí a opakujícím se americkém scénáři z roku 2007. Aby tomu zabránila musí zdražit úvěry a tím schladit poptávkovou stranu po nemovitostech, která i nadále převyšuje aktuální nabídku a celý trh stabilizovat. Sehnat hezký a levný byt v Pardubicích je nereálné a v ostatní městech je situace podobná. Extrémní je situace v Praze. Ceny nemovitostí zatím vůbec nereagovali na zvýšení cen úvěrů. Například v listopadu 2016, kdy jsem řešil svou vlastní hypotéku, bylo možné pořídit 10letou fixaci za 1,79%. 31.1.2018 bylo možné získat 10letou fixaci ještě za 2,49%. Dnes mi jako první přišla do mailu reakce KB. Po známení ČNB navyšuje KB 8 až 10letou sazbu na 3,09%. Za stejnou sazbu se před navýšením dala získat 15letá fixace.

Tato skutečnost nejvíce ohrožuje klienty s již existující hypotékou, kteří před 2 až 3 lety zvolili 5letou fixaci. V té době byla reálná sazba i okolo 1,59% (pětiletá fixace). Pokud si takový klient půjčil cca 2 000 000 Kč, tak mu při fixaci hrozí reálné navýšení splátky i o několik tisícovek měsíčně. Pokud již dnes má takový klient svůj rodinný rozpočet díky hypotéce napjatý, může za 2 až 3 roky dojít k fatální situaci, kdy mu vzroste splátka natolik, že nebude schopen úvěr splácet a bude nucen svou nemovitost prodat. Bohužel v případě propadu cen nemovitostí levněji, než ji koupil. Pokud totiž bude pokračovat ČNB dle svých prognóz, můžeme podobné zdražení ještě očekávat 4 krát a klientů, kteří nebudou zvládat své dluhy bude přibývat a díky zvýšené nabídce nemovitostí, mohou ceny nemovitostí klesat. Co s tím?

Vážený kliente, pokud Vám končí fixace za dobu delší než 36 měsíců, nejsme schopni udělat nic. Měl byste začít spořit a připravit si rezervu pro případ navýšení splátky. Pokud však končí fixace od 3 do 36 měsíců je nejvyšší čas se se mnou potkat a zařídit refinancování vašeho stávajícího úvěru. Když tak učiníte, bude vám nová banka garantovat aktuální sazby, které jsou nyní na trhu a k dalšímu zvýšení sazeb ve vašem případě může dojít nejdříve na konci nové fixace. Z tohoto důvodu doporučuji zvolit 10letou fixaci, která v porovnání s historickými daty není ještě příliš vysoko a zároveň garantuje dostatečně dlouhou jistotu, že se vám splátka dále už nezvýší.

Těším se na vaše telefonáty. Neváhejte! Čas jsou v tomto případě vaše peníze! Já už svou desetiletou fixací mám. :-)

 

Zavřít

Neváhejte mě kontaktovat

Přijďte za námi na bezplatnou úvodní schůzku.

Přidat přílohu
Tučně vyznačené položky jsou povinné
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace